Město Nový Jičín založilo počínaje rokem 2004 novou tradici a pak každý následující rok poděkuje významným osobnostem města z různých oblastí činností a společenského života. V r. 2005 se dostalo ocenění i člence sdružení RAIN MAN.
Článek z Novojičínského zpravodaje č. 2005/09
Ing. Hana Macháčková
Zaměstnání: začínala jsem ve stavební projekci, zaměřené na rekonstrukce památkových měst a objektů, v současné době pracuji ve Městském úřadě v Novém Jičíně na Odboru územního plánování
Stav: vdaná
Děti: 2
Zájmy, záliby: Děti a rodina, hudba, četba, cestování, rekreačně lyžování a cykloturistika, práce na PC, autismus, kontakt s lidmi – mezilidské vztahy
Životní krédo: Žít radostně a pro lásku
Jak jste přijala a co pro Vás znamená ocenění Vaší dlouholeté práce?
Ocenění za sociální oblast pro r. 2005 jsem přijala s příjemným překvapením. Znamenalo to, že si někdo všiml a pozastavil se nad tím, čím se zabývám ve svém volnu. Je to milé, vážím si toho. Povzbudilo mě to k další činnosti.
Co Vás k této činnosti přivedlo?
Zaměřila jsem se na problematiku zdravotního postižení zvaného autismus, které vešlo v povědomí lidí oskarovým filmem RAIN MAN. Stejného názvu využívá sdružení, ve kterém působím. K činnosti mě přivedla dcerka, které bylo složitě diagnostikováno toto postižení až v 9-ti letech. Na počátku jsem narážela na spoustu komplikací ve zdravotnictví a školství, velmi málo odborníků tuto problematiku znalo. Byla jsem odkázaná sama na sebe, chyběly informace o tomto postižení. Musela jsem za nimi vyjíždět do Prahy. Ještě stále žijeme v době, kdy se informace o autismu a pomoc rodinám s autistickými dětí dostávají složitou cestou.
A co budoucnost?
Práce v oblasti zdravotního postižení funguje na dobrovolné bázi a protože jsem na cestě za hledáním pomoci pro děti s autismem, považuji za důležité předat složitě nabyté informace dalším rodinám se stejným osudem. Mou snahou je udržet fungování autistického informačního centra na internetu (www.rain-man.cz), podílet se na vzdělávání odborníků a rodičů, zajišťovat volnočasové aktivit pro rodiny, hledat možností, jak děti zabezpečit v dospělosti. Budoucnost dětí s autismem není zatím „růžová“. Chybí systémová péče, v našem kraji neexistuje poradenství pro rodiny jako mají jiná zdravotní postižení.
Je tady léto, jak jej prožíváte?
Léto prožívám s rodinou a přáteli koupáním a na kolech. Navštívili jsme Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko. Navštěvujeme i oblíbená místa v našem kraji.
Je něco, co byste chtěl vzkázat čtenářům?
Oprostit se od konvenčnosti, nebát se jít za svým. Když člověk hledá, najdou se informace i lidé, kteří Vám mohou pomoci. Je třeba se rozhlížet a naslouchat, někdy stačí kniha, časopis, rádio, televize, internet, komunikace s lidmi. Náhoda není náhodná, kdo hledá – najde.